W artystycznym otoczeniu

Fotografowanie obrazów MaUgorzaty Sycz w jej artystycznym otoczeniu, to zadanie niezwykle wymagające. Było sporym wyzwaniem pod względem równomiernego oświetlenia powierzchni, zachowania proporcji i kątów, ale przede wszystkim odwzorowania barw!

fotografowanie obrazów

Precyzja szczegółu

Artystyczne otoczenie, o którym mowa w tytule, to Pałac w Sławnikowicach, nieopodal Zgorzelca. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, skrywające bogactwo kulturalne i artystyczne. Właśnie tutaj tworzy i prezentuje swoje prace malarskie Maugosia Sycz, która tak pisze o swoich obrazach: to poszukiwanie światła w mroku i cieni w jasności. Wszystkie pigmenty mieszane na palecie i nakładane potem na płótno mają jeden cel – oddać naturę światła i w tym bliska jest impresjonistom. Kolor, który na pierwszy rzut oka wydaje się być dominantą każdego obrazu, jest tylko sposobem na ukazanie nieustannie zmieniającej się gry światła i cienia. W odważnym kreśleniu emocji, w zamiłowaniu do intensywnych, nasyconych kolorów bliska jest kolorystom i ekspresjonistom.

Po takiej recenzji stało się oczywistym, że podejście do sfotografowania tych obrazów to będzie coś więcej niż “przyjść i zrobić zdjęcia”. Zadanie wymagało nie lada precyzji pod każdym względem:

  • ustawienie odpowiedniego kąta wobec fotografowanej płaszczyzny,
  • równomierne oświetlenie powierzchni,
  • eliminacja refleksów świetlnych z powierzchi,
  • no i najważniejsze (tak w malarstwie, jak i fotografii) – dokładne odwzorowanie barw.

fotografowanie obrazów w artystycznym otoczeniu

Drużyna piksela

Do realizacji projektu, zaprosiłem Kamila Gawlaka, człowieka, który posiada kilka dodatkowych, acz niewidocznych par oczu przeznaczonych specjalnie do postrzegania barw. Współpraca z Kamilem okazała się strzałem w dziesiątkę. Z dokładnością do 1px, on i jego EIZO korygowali wywoływane przeze mnie RAW`y. Sporym ułatwieniem było dla nas pozbycie się saturacji i zbędnych, przesadzonych kontrastów, już z pozycji menu aparatu przy wykonywaniu zdjęcia. Spora dyfuzja światła z lamp oświetlenia stałego oraz zastosowanie filtra polaryzacyjnego, także okazało się mocno na plus. Wyjęcie szczegółów z cieni przy wywoływaniu RAW`ów oraz delikatna korekcja balansu bieli spowodowały, że usłyszeliśmy od p. Maugosi pięknie brzmiące “to mi się podoba” 🙂

Satysfakcjonujące spotkanie

Miłośników sztuki, Maugosia Sycz, zaprasza do spotkania ze swoją twórczością w autorskiej galerii, gdzie prezentuje obrazy olejne i akrylowe, obiekty ceramiczne oraz prace wykonane w technice enkaustycznej. Galeria malarstwa w Pałacu Sławnikowice znajduje się 16 kilometrów od Zgorzelca, około 60 kilometrów od Jeleniej Góry. Kto by pomyślał, że w tak nieodległej okolicy, mamy takie perełki. Zarówno jeśli chodzi o dzieła sztuki, jak i osobowości 🙂

Spotkanie z Maugosią Sycz to dla mnie bardzo osobista przygoda. Fotografowanie jej obrazów to ze strony fotograficznej duże wyzwanie techniczne, ale też przeżycie ciekawego doświadczenia. Ostatecznie fotografia to przecież nie tylko sprzęt, technika, raw`y, piksele, migawki i soczewki.. Dla mnie fotografia to przygoda, w której główne skrzypce grają nieprzeciętni LUDZIE, ciekawe MIEJSCA i wspaniałe SYTUACJE. Każdego z tych obszarów doświadczyłem tamtego dnia w Sławnikowicach.

– Paweł Dusza

Zdjęcia bakstejdżu: Maugosia Sycz


Jeśli masz ochotę, możesz zajrzeć też na:

Dowiedz się czegoś o mnie. A następnie zapraszam do kontaktu. 🙂