Światowy Dzień Drzewa

W ślad za “informacją internetową”, Dzień Drzewa to święto wymyślone przez Juliusa Setrlinga Mortnona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, a prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 października 1872 r. posadzili drzewa. Dziś “Arbor day”, czyli dzień sadzenia drzew, to akcja znana na całym świecie, a w Polsce oficjalnie obecna od 2002 r.

10 października – Dzień Drzewa

Ja dzisiaj drzewa nie zasadzę, bo nie mam gdzie 🙂 Ale chętnie pochwalę się innymi działaniami, którymi oddaję cześć naszym tlenodajnym przyjaciołom. Kolejny raz miałem przyjemność uczestniczyć w bełchatowskim “Festiwalu Sztuki Jabłka”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Drzewo”, jako nawiązanie do Adama i Ewy – owoc i drzewo. Impreza jak co roku miała charakter międzynarodowy. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 prac fotografów pochodzących z Polski i zagranicy (m.in. Wielka Brytania, Czechy, Ukraina, Słowacja, Finlandia…). 

W swoich pracach postawiłem tym razem na opcję B&W. Starałem się wyrazić swój przekaz za pomocą subtelnego fotomontażu w monochromie.

Wernisaż wystawy miał miejsce 4 października, w bełchatowskich Gigantach Mocy. Zdjęcia można podziwiać do 20 listopada w galerii MCK „Na piętrze”, ale również w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, Bibliotece Publicznej w Bełchatowie, Urzędzie Miasta oraz w Galerii Olimpia.

Serdecznie dziękuję Andrzejowi Juchniewiczowi, Prezesowi BTFu, za zaproszenie do uczestnictwa w projekcie. Niezwykle cieszy mnie fakt, że w tym roku zaproszenie do uczestnictwa obejmowało również koleżanki i kolegów z bogatyńskiej sekcji fotograficznej BG Flash. 

Prace wszystkich reprezentantów BG Flash`a można zobaczyć na:

Gdyby ktoś miał ochotę bliżej zaznajomić się z projektem, może zajrzeć TUTAJ.


O moim wcześniejszym uczestnictwie w “Festiwalu Sztuki Jabłka” pisałem TUTAJ 🙂

Skoro już mowa o drzewach, utworem na dziś niech stanie się NO ROOTS (bez korzeni) prześwietnej Alice Merton 🙂 Uwielbiam ten utwór, a najchętniej słucham go siedząc na DRZEWIE 🙂